بخش هفتم تعليماتى است كه امير المؤمنين عليه السلام در چهار صد بخش از مصالح دين و دنياى مسلمان آموخته‏

‏ پ‏در كتاب خصال از حضرت صادق عليه السلام نقل مى‏كند كه امير المؤمنين عليه السلام در يك مجلس به اصحاب خود چهار صد بخش از مصالح دين و دنياى مؤمن را آموخت.

فرمود حجامت موجب سلامتى بدن و نيروى عقل مى‏شود و عطر در شارب از اخلاق پيامبر است و احترام بدو فرشته مأمور به اعمال انسان است. مسواك موجب خشنودى خدا و روش پيامبر و پاك‏كننده دهان است.

استعمال روغن پوست را نرم مغز را افزايش مى‏بخشد و مجارى آب را نرم مى‏كند و خشكى پوست و عيب آن را برطرف مى‏كند و رنگ را باز مى‏كند و شستن سر كثافت و خار و خاشاك را مى‏ريزد. مزمزه و استنشاق سنتى است و دهان و بينى را پاك مى‏كند.

انفيه براى سر مفيد است و بدن را پاك و مفيد براى بيماريهاى سر است و نوره كشيدن بدن را محكم و پاك مى‏كند.

كفش خوب بدن را نگه مى‏دارد و كمك به پاكى و نماز است و ناخن گرفتن مانع درد بزرگ است و رزق را فراوان مى‏كند و موى زير بغل را ستردن موجب از بين رفتن بوى بد مى‏شود و پاكيزگى و روشى است كه پيامبر دستور داده.

 

شستن دو دست قبل و بعد از غذا روزى را افزايش مى‏دهد و جلو چرب شدن لباس را مى‏گيرد و چشم را جلا مى‏بخشد. شب‏زنده‏دارى بدن را سالم و خدا را خشنود و موجب رحمت مى‏گردد و چنگ زدن به اخلاق پيامبران است.

خوردن سيب ترشح معده را مى‏افزايد. شير خوردن دندانها را محكم مى‏كند و بلغم و بوى دهان را مى‏برد.پ نشستن در مسجد از طلوع فجر تا طلوع آفتاب سريعتر رزق انسان را از دويدن به اين طرف و آن طرف مى‏رساند. گلابى خوردن نيروى دل ضعيف است و معده را پاك و قلب را تزكيه و موجب برطرف شدن ترس و خوشروئى بچه مى‏شود.

خوردن بيست و يك دانه مويز قرمز هر روز ناشتا تمام امراض را برطرف مى‏كند مگر مرض مرگ. مستحب است براى مرد مسلمان كه شب اول ماه رمضان با زن خود همبستر شود. خداوند در قرآن مى‏فرمايد أُحِلَّ لَكُمْ لَيْلَةَ الصِّيامِ الرَّفَثُ إِلى‏ نِسائِكُمْ. رفث همان همبسترى است.

انگشتر غير نقره به دست نكنيد. پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود پاك نيست دستى كه در آن انگشتر آهنين باشد هر كس در انگشتر خود نام خدا را نقش نموده وقتى به مستراح مى‏رود آن را از دستى كه استنجا مى‏نمايد خارج كند.

هر كدام از شما به آينه نگاه كرديد بگوئيد

الحمد لله الذى خلقني فاحسن خلقي و صورتي فاحسن صورتي و زان مني ما شان من غيري و اكرمني بالاسلام.

بايد خود را بيارايد هر كدام از شما كه دوست مسلمانش به ديدن او مى‏آيد چنانچه مايل است. اگر شخص غريبى او را ببيند در بهترين شكل و قيافه باشد.

روزه سه روز در هر ماه چهارشنبه بين دو پنج شنبه و روزه ماه شعبان وسواس دل و آشفتگى خاطر را مى‏برد.

استنجاء به آب سرد قطع بواسير مى‏كند شستن لباس ناراحتى و اندوه را مى‏برد و پاكى براى نماز است. موى سفيد را از بدن نكنيد كه آن نور شخص مسلمان است.

هر كس ريش او در اسلام سفيد شود برايش نورى خواهد بود در قيامت.

مسلمان در حال جنابت نمى‏خوابد و به خواب نمى‏رود مگر با وضو، اگر آب‏

 

نيافت تيمم نمايد با خاك زيرا روح مؤمن به جانب خدا بلند مى‏شود خداوند او را مى‏پذيرد و مورد لطف خويش قرار مى‏دهد. اگر اجلش رسيده باشد او را در گنجينه‏هاى رحمت خويش قرار مى‏دهد و گر نه روح را به همراه امناى ملائكه خويش به جسد بر مى‏گرداند.پ مؤمن آب دهان جلو انظار نمى‏اندازد اگر چنين كارى از روى نسيان كرد استغفار نمايد از خدا. محل سجده پوف نكند همچنين در خوراك و آشاميدن و دوا با دهان پوف ننمايد. شخص نبايد وسط راه بخوابد و ادرار از بام روى هوا نكند در آب جارى ادرار ننمايد اگر چنين كرد و مبتلا به يك ناراحتى شد خود را ملامت كند زيرا براى آب و هوا هر دو موجوداتى است (كه در آن زندگى مى‏كنند).

آدم به رو نبايد بخوابد كسى كه به رو خوابيده بيدارش كنيد او را رها نكنيد. به نماز نايستيد در حال كسالت و نه در حالت چرت و پينكى و در فكر خويش نباشد زيرا در مقابل پروردگار عزيز است و آنقدر از نماز بنده قبول مى‏شود كه با دل توجه داشته باشد.

ريزه‏هاى ته سفره را بخوريد كه شفاى از هر دردى است به اذن خداى عزيز براى هر كسى كه مايل باشد شفا بگيرد. وقتى غذا خورديد، انگشتهاى خويش را كه غذا خورديد بمكيد خداوند به او مى‏فرمايد بركت به تو خواهد داد. لباسهاى پنبه‏اى بپوشيد اين نوع پارچه را پيامبر صلى الله عليه و آله مى‏پوشيد و ما نيز از همان لباس مى‏پوشيم. لباس پشمينه و موئى نمى‏پوشيد مگر به واسطه علتى. فرمود خداوند جميل است و جمال را دوست دارد و مى‏خواهد اثر نعمت را بر بنده خود ببيند. صله رحم به جا آوريد گرچه سلام باشد. خداوند مى‏فرمايد وَ اتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَسائَلُونَ بِهِ وَ الْأَرْحامَ إِنَّ اللَّهَ كانَ عَلَيْكُمْ رَقِيباً. روز خود را به اين و آن تمام نكنيد و چنين و چنان كرديم زيرا با شما ملائكه‏اى هستند كه تمام كارهاى ما و شما را ثبت مى‏كنند.

خدا را به ياد آوريد در هر مكان زيرا خدا با شما است.

بر محمد و آل محمد صلوات بفرستيد. خداوند دعاى شما را قبول مى‏كند وقتى محمد صلى الله عليه و آله را ياد كنيد و براى او دعا نمائيد و متوجه وظيفه خود نسبت‏

 

به ايشان باشيد. چيز داغ و گرم را نگه داريد تا سرد شود. براى پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله غذاى گرمى آوردند فرمود بگذاريد تا سرد شود و خوردن آن ممكن گردد، خداوند به ما آتش را نمى‏خوراند و بركت در غذاى سرد است. هر وقت ادرار مى‏كنيد با آن ادرار به هوا نپاشيد و روبروى باد ادرار نكنيد. به بچه‏هاتان مطالبى كه سودمند است براى آنها بياموزيد مبادا عقايد باطل خاطر آنها را بپوشاند.

زبان نگه داريد و در مقابل خدا تسليم باشيد تا سود ببريد. امانت را به هر كس كه شما را امين دانسته برگردانيد اگر چه قاتل فرزند انبياء باشد. پيوسته به ياد خدا باشيد.

هنگامى كه وارد بازار مى‏شويد و در موقع گرفتارى مردم اين ياد خدا كفاره گناهان است و حسنات را مى‏افزايد و از غافلين شمرده نمى‏شويد.پ بنده نبايد به سفر رود وقتى ماه رمضان وارد مى‏شود زيرا خداوند مى‏فرمايد فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ. در شراب خوارى و مسح بر روى كفش تقيه نيست. مبادا در باره ما غلوّ كنيد بدانيد ما بندگان هستيم مورد توجه خدا و بگوئيد در فضل ما هر چه خواستيد. هر كه ما را دوست مى‏دارد عمل ما را انجام دهد و بايد از ورع كمك بگيرد زيرا ورع و پرهيزكارى بهترين كمك در مسائل دنيا و آخرت است. با عيبجوى ما ننشينيد. آشكارا مقابل دشمنانمان دم از محبت ما نزنيد كه موجب خوارى شما در نزد سلطان ستمگر مى‏شود. راستى را از دست ندهيد كه موجب سخاوت است تمايل پيدا كنيد به آنچه نزد خدا است و جوياى اطاعت او باشيد و تحمل و صبر بر اين كار داشته باشيد. چقدر زشت است كه مؤمن وارد بهشت شود اما فاش‏كننده سرّ خود باشد. ما را به زحمت نيندازيد در مورد شفاعت براى خود نسبت به كارهاى خويش (شايد منظور اين باشد كه چنان نكنيد كه ما در باره شفاعت شما شرمنده باشيم). خود را در مقابل دشمنان روز قيامت رسوا ننمائيد و موجب تكذيب خويش نشويد. راجع به مقام و منزلت خويش در مقابل دشمنان به واسطه چيز بى‏ارزش دنيا. چنگ بزنيد به دستور خدا فاصله‏اى بين شما و بين مقام شايسته و رسيدن به آرزوى ديرينتان نيست مگر با حضور پيامبر صلى الله عليه و آله (يعنى دم مرگ به همه آرزوهاى خويش مى‏رسيد). آنچه نزد خداست بهتر و دوام‏

 

بيشتر دارد در آن موقع مژده به او مى‏دهند و آرزوى ديدار و لقاء پروردگار را مى‏نمايد.پ برادران ضعيف خويشتن را تحقير نكنيد. هر كس مؤمنى را تحقير نمايد خداوند بين آن دو در بهشت جمع نخواهد نمود مگر توبه كند. وادار نكنيد برادر مؤمن شما نياز خود را ابراز نمايد وقتى مى‏دانيد او نيازمند است (يعنى قبل از اظهار، حاجتش را برآوريد). به هم كمك كنيد مهربان باشيد و بخشش بنمائيد نه مانند منافق بگوئيد و عمل نكنيد. ازدواج كنيد. پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله بسيار مى‏فرمايد هر كس مى‏خواهد پيرو سنت من باشد بايد ازدواج نمايد زيرا از سنت من تزويج است.

جوياى فرزند باشيد كه من با امت‏هاى ديگر مباهات مى‏كنم روز قيامت. نگذاريد بچه‏هايتان شير زنان هر جايى را بخورند و زنان ديوانه، زيرا شير اثر مى‏گذارد. از خوردن گوشت پرنده‏اى كه چينه‏دان و سيخك پا و سنگ‏دان ندارد خوددارى كنيد و از هر حيوان درنده چنگال دار بپرهيزيد و همچنين چنگال‏دارهاى پرنده و طحال را نخوريد زيرا مخزن خون فاسد است.

لباس سياه نپوشيد كه آن لباس فرعون است از غده‏هاى گوشت پرهيز كنيد زيرا موجب تحريك مايه جذام است. در دين قياس نكنيد زيرا در دين مطالبى است كه قياس بردار نيست به زودى خواهند آمد گروهى كه قياس را كار خود قرار مى‏دهند.

آنها دشمنان دينند. اولين كسى كه قياس كرد شيطان بود. كفشهاى نك تيز نپوشيد اين نوع كفشها مال فرعون است. او اولين كسى بود كه چنين كفشى پوشيد. با شراب‏خواران مخالفت كنيد. خرما بخوريد كه شفا از دردها است. پيرو دستور پيامبر صلى الله عليه و آله باشيد زيرا فرمودند هر كه به خود اجازه درخواست و سؤال از مردم را بدهد خداوند درى از فقر به روى او مى‏گشايد. زياد استغفار كنيد موجب جلب روزى است. هر چه مى‏توانيد عمل خير انجام دهيد كه در قيامت نتيجه آن را خواهيد ديد. از جدال بپرهيزيد كه موجب ترديد و شك مى‏شود.

هر كس حاجتى از خدا مى‏خواهد آن حاجت را در سه موقع از خدا بخواهد ساعتى است در روز جمعه و ساعتى كه خورشيد از دائره نصف النهار پائين مى‏رود

 

 (هنگام ظهر)، موقعى كه باد مى‏وزد درهاى آسمان باز مى‏شود و رحمت نازل مى‏گردد و پرندگان به صدا در مى‏آيند و ساعتى در آخر شب هنگام طلوع فجر دو فرشته فرياد مى‏زنند آيا توبه‏كننده‏اى هست كه توبه كند و توبه‏اش پذيرفته شود؟

آيا درخواست‏كننده‏اى هست كه به او عنايت شود؟ آيا استغفاركننده‏اى هست كه مورد مغفرت قرار گيرد؟ آيا حاجتمندى هست كه حاجتش روا شود؟ نداكننده خدا را جواب دهيد و روزى را بجوئيد و بخواهيد بين طلوع فجر تا طلوع خورشيد زيرا در اين ساعت روزى جستن سريعتر به دست مى‏آيد تا از اين طرف و به آن طرف دويدن و آن ساعتى است كه خداوند روزى بين بندگان تقسيم مى‏كند.پ انتظار فرج را بكشيد و از لطف خدا مأيوس نباشيد. محبوبترين اعمال در نزد خدا انتظار فرج است كه پيوسته اين انتظار را داشته باشيد بر خدا توكل كنيد هنگام دو ركعت فجر وقتى به پا مى‏داريد در اين موقع به شما جوائز با ارزشى عنايت مى‏شود با شمشير به سوى حرم خدا (مكه) نرويد و نماز نخوانيد در حالى كه جلو شما شمشير باشد زيرا قبله امن است. حج خود را به زيارت پيامبر صلى الله عليه و آله تمام كنيد وقتى به مكه مشرف مى‏شويد زيرا ترك اين كار جفا و ستم است و مأمور هستيد به اين عمل و به زيارت قبرهائى كه خداوند شما را ملزم نموده به زيارت آنها و درخواست روزى كنيد در كنار آنها.

گناه خود را كوچك نشماريد زيرا گناه كوچك به حساب مى‏آيد و بزرگ مى‏شود. سجده خود را طولانى كنيد كه عملى گرانتر بر شيطان از اين نيست كه انسان را در حال سجده ببيند زيرا به او امر سجده كردند و مخالفت نمود اما اين انسان مأمور به سجده شد اطاعت كرد نجات يافت زياد به ياد مرگ باشيد و روز خارج شدن از قبر و ايستادن در پيشگاه پروردگار عزيز كه با اين كار مصائب براى شما ساده خواهد شد.

هر كدام گرفتار درد چشم شديد آية الكرسى را بخواند و در دل چنين پندارد كه خوب مى‏شود خداوند ان شاء الله عافيت به او مى‏بخشد. از گناهان بپرهيزيد هيچ گرفتارى و يا كمبود روزى نيست مگر به واسطه گناه حتى يك خدشه و يا به زمين‏

 

خوردن و مصيبت. خداوند در اين آيه مى‏فرمايد وَ ما أَصابَكُمْ مِنْ مُصِيبَةٍ فَبِما كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ وَ يَعْفُوا عَنْ كَثِيرٍ در موقع غذا خوردن زياد به ياد خدا باشيد. طغيان نورزيد (در نسخه ديگرى است كه بغير ياد خدا صحبت نكنيد يا در غذا از دهان خود چيزى نياندازيد) زيرا نعمتى از نعمتهاى خدا است و يكى از ارزاق اوست لازم است شكر آن را به جا آوريد و حمد خدا را بكنيد و قدر نعمت را بدانيد قبل از اينكه از دست شما برود. نعمت از دست خواهد رفت و به رفتار شما با خود گواهى خواهد داد.پ هر كه از خدا به روزى كم راضى باشد، خداوند از او راضى مى‏شود به عمل كم.

از تفريط بپرهيزيد كه به حسرت خواهيد افتاد هنگامى كه سودى ندارد. وقتى در جنگ با دشمن روبرو شديد كم حرف بزنيد و زياد به ياد خدا باشيد فرار نكنيد كه مورد خشم و غضب خدا قرار مى‏گيريد اگر در جنگ برخورد به دوست مجروح خود كرديد يا كسى كه از پا افتاده يا شخصى كه دشمن او را هدف گرفته با جان خويش آنها را حفظ كنيد و كمك نمائيد.

از نيكوكارى دست نكشيد به مقدارى كه قدرت آن را داريد كه موجب جلوگيرى از زمين خوردگيهاى بد مى‏شود هر كس مى‏خواهد ببيند چه مقامى در نزد خدا دارد ببيند خدا چه مقامى در نزد او دارد. هنگام گناه همين مقام را او در نزد خدا دارد. بهترين چيزى كه شخص در منزل براى خانواده خود نگه مى‏دارد گوسفند است هر كه در منزل گوسفندى دارد ملائكه روزى يك بار او را تقديس مى‏كنند و هر كه دو گوسفند داشته باشد دو بار در هر روز مورد تقديس ملائكه قرار مى‏گيرد و در سه گوسفند به او مى‏گويند خدا بركت بدهد به تو وقتى شخص مسلمان ضعيف شد گوشت و شير بخورد كه خداوند نيرو را در اين دو چيز قرار داده. وقتى تصميم حج داشتيد لوازم ضرورى كه در مسافرت لازمتان مى‏شود بخريد. خداوند در اين آيه مى‏فرمايد وَ لَوْ أَرادُوا الْخُرُوجَ لَأَعَدُّوا لَهُ عُدَّةً وقتى تصميم به خارج شدن دارند لوازم ضرورى را تهيه مى‏كنند.

وقتى يكى از شما مقابل آفتاب مى‏نشيند پشت به آفتاب نمايد زيرا آفتاب دردهاى پنهان انسان را آشكار مى‏كند وقتى به حج مى‏رويد زياد به خانه خدا تماشا

 

كنيد. خداوند تبارك و تعالى يك صد و بيست رحمت در كنار خانه خود دارد كه شصت قسمت آن متعلق به طواف‏كنندگان و چهل قسمت براى نمازگزاران و بيست قسمت به تماشاكنندگان خانه خدا.پ در قلزم (پشت خانه خدا) هر چه بياد داريد از گناهان خود اقرار نمائيد و هر چه در خاطر نداريد چنين بگوئيد: خدايا آنچه ملائكه مأمور بر من از گناهان نوشته‏اند و من فراموش كرده‏ام ببخش هر كه اقرار به گناه خود در اين محل بنمايد و بشمارد و ياد آورد و استغفار نمايد بر خداوند لازم است كه گناهان او را بيامرزد.

پيش از نزول بلا دعا كنيد درب‏هاى آسمان پنج وقت به روى شما گشوده مى‏شود:

1- هنگام نزول باران. 2- در موقع حمله به دشمن. 3- موقع اذان. 4- موقع قرائت قرآن. 5- هنگام ظهر و موقع طلوع فجر. هر كس مرده‏اى را غسل مى‏دهد بعد از كفن كردن خودش غسل نمايد. كفن‏ها را عطرآلود نكنيد و بوى خوش براى مرده به كار نبريد مگر كافور زيرا مرده مانند محرم است (كه در حال احرام عطر نبايد بكار برد).

دستور دهيد خويشاوندان سخن خوب بگويند در كنار جنازه، زيرا فاطمه دختر محمد صلى الله عليه و آله پس از درگذشت پيامبر صلى الله عليه و آله زنان به تسليت او آمدند فرمود رها كنيد تعريف و تمجيد از مردگان را دعا كنيد.

به زيارت مرده‏هاى خود برويد آنها از زيارت شما شاد مى‏شوند. شخص حاجت خود را در كنار قبر پدر و مادرش از خدا بخواهد بعد از اينكه براى آنها دعا مى‏كنيد. مؤمن آينه برادر خويش است وقتى از برادر خود لغزشى ديد به زيان او قدم برنداريد با او همچون خودش باشيد راهنمائى‏اش بكنيد و نصيحت كنيد و مهربان باشيد با او از مخالفت بپرهيزيد كه موجب نابودى شما مى‏شود و ميانه‏روى را از دست ندهيد به يك ديگر نزديك شويد كه پاداش خواهيد گرفت.

هر كدام با چهارپا به مسافرت مى‏رويد پس از فرود آمدن ابتدا او را علف و آب بدهيد. به سر و صورت چهارپاى خود نزنيد او خدا را تسبيح مى‏كند. هر كدام در راه‏

 

گم شديد يا بر جان خويش ترسيديد فرياد زنيد

يا صالح اغثني‏

در ميان برادران جنّ شما يك جنى هست به نام صالح كه در جهان گردش مى‏كند وقتى صدا را بشنود جواب مى‏دهد و گمشده را راهنمائى مى‏نمايد و چهارپاى او را نگه مى‏دارد.پ هر كس از شير بر خود يا گوسفندش بترسد يك خط دور آن بكشد و بگويد

اللهم رب دانيال و الجب و رب كل اسد مستأسد احفظني و احفظ غنمي‏

و هر كس از عقرب ترسيد اين آيات را بخواند سَلامٌ عَلى‏ نُوحٍ فِي الْعالَمِينَ  إِنَّا كَذلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ  إِنَّهُ مِنْ عِبادِنَا الْمُؤْمِنِينَ هر كه از غرق هراس داشته باشد اين را بخواند

بِسْمِ اللَّهِ مَجْراها وَ مُرْساها إِنَّ رَبِّي لَغَفُورٌ رَحِيمٌ بسم الله الملك الحق ما قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ وَ الْأَرْضُ جَمِيعاً قَبْضَتُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ وَ السَّماواتُ مَطْوِيَّاتٌ بِيَمِينِهِ سُبْحانَهُ وَ تَعالى‏ عَمَّا يُشْرِكُونَ.

 

روز هفتم فرزندان خود را عقيقه كنيد وقتى سر آنها را تراشيديد به وزن موى آنها نقره صدقه دهيد بر مسلمان. همين كار را پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله براى امام حسن و امام حسين عليهما السلام كرد و سائر فرزندانش. وقتى به مستمند چيزى مى‏دهيد بگوئيد براى شما دعا كند دعايش مستجاب مى‏شود در باره شما، ولى در باره خودشان مستجاب نمى‏شود چون دروغ مى‏گويند و دست خود را برگردانيد به دهان خود و ببوسيد زيرا خداوند تبارك و تعالى آن صدقه را مى‏گيرد قبل از آنكه به دست سائل قرار گيرد چنانچه مى‏فرمايد أَ لَمْ يَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ هُوَ يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبادِهِ وَ يَأْخُذُ الصَّدَقاتِ.

در شب صدقه بدهيد كه صدقه شب خشم خدا را فرو مى‏نشاند، سخن خود را از اعمال خويش بدانيد. سخن كم بگوئيد مگر در راه خير. انفاق كنيد از آنچه خدا به شما روزى داده، زيرا انفاق‏كننده همچون مجاهد در راه خدا است. هر كس يقين به اين دارد كه صدقه او را خداوند عوض مى‏دهد از دل به انفاق اقدام مى‏كند. هر كس يقين داشته ولى بعد شك عارض او شده همان يقين را بكار برد كه شك موجب نقض يقين نمى‏شود.

گواهى بر سخن نادرست ندهيد و بر سر سفره‏اى كه شراب خورده مى‏شود

 

ننشينيد زيرا بنده نمى‏داند چه وقت او را مى‏گيرند وقتى كنار سفره مى‏نشينيد مانند بنده بنشينيد پاى خود را روى پاى ديگر نگذاريد و چهارزانو ننشينيد اين نوع نشستن را خداوند دوست ندارد و خشم به صاحب آن مى‏گيرد.پ غذاى شب را انبياء عليهم السلام پس از نماز عشاء مى‏خوردند. غذاى شب را رها نكنيد كه موجب زيان بدن مى‏شود. تب پيش قراول مرگ است و زندان خدا است در زمين در آن هر كدام از بندگان را بخواهد زندانى مى‏كند و اين تب گناهان را چنان از بين مى‏برد چنانچه كرك از كوهان شتر سترده مى‏شود. هيچ دردى نيست مگر اينكه از داخل درون بدن است مگر جراحت و تب كه آنها بر بدن وارد مى‏شوند.

تب را كم كنيد به وسيله بنفشه و آب سرد. حرارت تب از شراره جهنم است.

مسلمان شروع به مداوا نمى‏كند مگر وقتى مرض صحت او را بهم بزند. دعا قضاى مبرم را برمى‏گرداند. دعا را وسيله‏اى براى خود قرار دهيد. وضو بعد از طهارت ده حسنه دارد. طهارت بگيريد. از كسالت بپرهيزيد. هر كس كسالت بورزد حق خدا را نخواهد پرداخت. به وسيله آب نظافت كنيد. از بوى بد كه موجب آزار و اذيت است متوجه خود باشيد زيرا خداوند دشمن مى‏دارد بنده‏اى را كه كثيف است و مردم از او متنفرند. در نماز با ريش خود بازى نكنيد و نه با چيزى كه از نماز شما را وامى‏دارد.

به كار نيك مبادرت كنيد پيش از آنكه گرفتار كار ديگرى شويد.

مؤمن خويشتن را به زحمت مى‏دارد ولى مردم از دست او آسوده هستند. بيشتر سخن شما ياد خدا باشد. از گناهان بپرهيزيد. بنده گناهى مى‏كند روزى از او باز داشته مى‏شود. بيماران خود را با صدقه مداوا كنيد. اموال خويش را با زكات حفظ كنيد.

نماز وسيله تقرب هر پرهيزكار است. حج جهاد هر ناتوان است.

جهاد زن، خوب شوهردارى كردن است. فقر مرگ بزرگ است. كمى اهل و عيال يكى از دو توانگرى است. اندازه و موازنه صحيح، نصف زندگى است. غم و غصه نصف پيرى است. محتاج نمى‏شود شخصى كه اقتصاد را رعايت كند. سرزنش نمى‏شود كسى كه مشورت نمايد.

 

كمك نيست مگر در نزد كسى كه داراى نژاد والا يا دين باشد. هر چيز ميوه‏اى دارد ثمره نيكى عجله كردن در آن است. هر كه يقين به عوض داشته باشد از بخشش مضايقه ندارد. هر كس هنگام مصيبت دو دست خود را بر ران خويش بزند اجرش از بين مى‏رود، بهترين اعمال شخص انتظار فرج خدا است. هر كه پدر و مادر خود را محزون نمايد عاقّ آنها شده. روزى را با صدقه فرود آوريد.پ امواج سهمگين بلا را از خود به وسيله دعا دفع كنيد. قسم به آن پروردگارى كه دانه را شكافت و انسان را آفريد حركت بلا به سوى مؤمن سريعتر از حركت سيل است از شيب‏هاى تند به پائين درّه و از سرعت راه رفتن اسب‏ها. از خداوند تقاضاى عافيت نمائيد از بلاى طاقت فرسا كه بلاى طاقت فرسا دين را از دست مى‏ربايد.

سعيد كسى است كه از ديگران پند بگيرد و خويشتن را بسازد. خويشتن را بيارائيد با اخلاق نيكو زيرا بنده مسلمان با حسن خلق به مقام روزه‏دار شب زنده‏دار مى‏رسد.

هر كه شراب بياشامد با اينكه مى‏داند حرام است خداوند از چرك و فساد اهل جهنم به او مى‏خوراند گرچه آمرزيده مى‏شود.

نذر در كار نامشروع صحيح نيست. قسم در مورد قطع رحم درست نيست.

دعاكننده بدون عمل مانند تير زنده‏ايست كه كمانش زه نداشته باشد. بايد زن مسلمان خويشتن را براى شوهر بيارايد. كسى كه در راه دفاع از مال خود كشته شود شهيد است. كسى كه در معامله مغبون شده نه ستايش مى‏شود و نه اجر دارد. قسم براى فرزند نسبت به پدر نيست و نه براى زن نسبت به شوهرش. خاموشى يك روز تا شب صحيح نيست مگر با ذكر خداى عزيز. بيابان‏نشينى بعد از هجرت صحيح نيست. هجرت پس از فتح وجود ندارد (شايد فتح مكه است).

خويشتن را به تجارت واداريد زيرا در تجارت بى‏نيازى از مال مردم بوجود مى‏آيد. خداوند پيشه‏وران را دوست مى‏دارد. هيچ كارى در نزد خدا محبوبتر از نماز نيست. مبادا كارى از كارهاى دنيا شما را به خود مشغول دارد از اوقات نماز. خداوند تبارك و تعالى سرزنش كرده گروهى را با اين آيه الَّذِينَ هُمْ عَنْ صَلاتِهِمْ ساهُونَ يعنى غافلند و بى‏اهميت به وقتهاى آن هستند. بدانيد دشمنان خوب شما رياكارند

 

نسبت به هم ولى خداوند به آنها توفيق نمى‏دهد و قبول نمى‏كند مگر عملى را كه خالص باشد. كار نيك كهنه نمى‏شود و گناه فراموش نمى‏گردد. خداوند عزيز با كسانى هست كه پرهيزكار و نيكوكارند.پ مؤمن به برادرش غش نمى‏زند و به او خيانت نمى‏كند و نه او را خوار مى‏نمايد و نه متهم مى‏دارد و نمى‏گويد من از تو بيزارم. براى برادرت بهانه‏اى بجو اگر بهانه‏اى نيافتى كوشش نما تا بهانه‏اى پيدا شود. از جاى كندن كوهها ساده‏تر است از بدست آوردن قدرت از دست رفته. از خدا كمك بخواهيد و صبر كنيد. زمين ملك خدا است به هر كس بخواهد مى‏سپارد و عاقبت نيكو از آن پرهيزكاران است. عجله در كار نداشته باشيد. قبل از موقع آن كه موجب پشيمانى مى‏شود. زمان به نظر شما طولانى نيايد كه موجب قساوت قلب مى‏گردد.

به ناتوانان خود رحم كنيد و رحمت خدا را با رحم نمودن به آنها بجوئيد. از غيبت شخص مسلمان بپرهيزيد. مسلمان به غيبت برادر خود نمى‏پردازد. خداوند اين كار را نهى نموده و مى‏فرمايد وَ لا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضاً أَ يُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَنْ يَأْكُلَ لَحْمَ أَخِيهِ مَيْتاً. مسلمان دو دست خود را روى هم نمى‏گذارد. در نمازش با اينكه در مقابل پروردگار عزيز ايستاده شبيه به اهل كفر مى‏شود يعنى مجوسان. بايد كنار سفره مانند بندگان نشست روى زمين بخورد و ايستاده آب نياشامد. اگر يكى از شما جانورى در نماز خود يافت او را دفن نمايد و آب دهان بر او بياندازد يا داخل جامه خويش كند تا نماز را تمام كند و توجه زياد (به خارج از نماز) موجب قطع نماز مى‏شود و شايسته است براى نمازگزار كه ابتدا اذان و اقامه و تكبير بگويد.

هر كس قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ را قبل از طلوع آفتاب يازده مرتبه بخواند و يازده مرتبه إِنَّا أَنْزَلْناهُ و يازده مرتبه آية الكرسى مالش از تلف و نابودى محفوظ است. هر كه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ را قبل از طلوع آفتاب بخواند آن روز گرفتار گناه نمى‏شود گرچه شيطان كوشش كند. از انحراف دينى و مغلوب شدن در برابر افراد به خدا پناه ببريد. هر كه از ما كناره گيرد هلاك مى‏شود. كوتاه كردن لباس موجب پاكى آن است. خداوند تبارك و تعالى مى‏فرمايد وَ ثِيابَكَ فَطَهِّرْ يعنى لباست را

 

كوتاه كن.پ خوردن عسل شفا از هر دردى است خداوند مى‏فرمايد يَخْرُجُ مِنْ بُطُونِها شَرابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوانُهُ فِيهِ شِفاءٌ لِلنَّاسِ و آن به قرائت قرآن است. نوشيدن شير باعث از بين رفتن بلغم مى‏شود. غذاى خود را با نمك شروع كنيد اگر مردم بدانند چقدر نمك ارزش دارد او را بر پادزهر مجرب مقدم مى‏دارند (كنايه از اينست كه نمك اول غذا پادزهرى براى سموم بدن است). هر كس غذاى خود را با نمك شروع كند از او هفتاد درد دور مى‏شود و چيزهائى كه جز خدا ديگرى نمى‏داند. به آدم تب‏دار در تابستان آب سرد بپاشيد كه تب را فرو مى‏نشاند. هر ماه سه روز را روزه بگيريد كه معادل روزه تمام عمر است و ما دو پنج شنبه را روزه مى‏گيريم كه در وسط آن يك چهارشنبه است زيرا خداوند جهنم را در روز چهارشنبه آفريده. هر كس از شما حاجتى دارد صبح زود روز پنج شنبه آن را بجويد. پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرموده است خدايا بر امت من مبارك گردان صبح زود روز پنج شنبه را.

وقتى كه از خانه خارج مى‏شود بايد آياتى از سوره آل عمران إِنَّ فِي خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ اخْتِلافِ اللَّيْلِ وَ النَّهارِ تا إِنَّكَ لا تُخْلِفُ الْمِيعادَ و آية الكرسى و إِنَّا أَنْزَلْناهُ و ام الكتاب را بخواند زيرا در اين آيات قضاى حوائج دنيا و آخرت است.

لباس كلفت انتخاب كنيد زيرا هر كس لباس نازك بپوشد دين او ضعيف مى‏شود. در مقابل پروردگار خويش نايستيد با اينكه داراى لباسى هستيد كه زير آن مشاهده مى‏شود. توبه كنيد در پيش خدا و خويشتن را داخل محبت او نمائيد زيرا خداوند توابين و مطهرين را دوست مى‏دارد. مؤمن بسيار توبه‏كننده است. وقتى مؤمن به برادر خود بگويد اف حرمت برادرى از ميان آن دو قطع مى‏شود. وقتى مى‏گويد تو كافرى يكى از آن دو كافر مى‏شود وقتى به او تهمت بزند اسلام در دلش چنان آب مى‏شود مثل نمك كه در آب حل مى‏گردد.

در توبه باز است براى كسى كه بخواهد، بسوى خدا توبه نصوح كنيد. ممكن است خدا گناهان شما را بپوشاند. به عهد خويش وفادار باشيد. نعمت از دست نمى‏رود و زندگى خويش پايان نمى‏پذيرد مگر با گناهانى كه مرتكب مى‏شوند.

 

خداوند نسبت به بندگان ستمكار نيست اگر آنها پيشگيرى كنند اين بلاها با دعا و انابه به سوى خدا نازل نخواهد شد، اگر زمانى كه بلا نازل شد و نعمت از ميان رفت پناه به خدا آورند با نيت پاك و سستى نكنند و اسراف نورزند خداوند هر فاسدى از آنها را اصلاح مى‏نمايد و هر خوبى را به آنها برمى‏گرداند.پ هر گاه مسلمان در تنگدستى قرار گرفت شكايت از خدايش نكند و درد دل خويش را به خداى خويش بگويد كه در دست او كليد تمام امور و تدبير آنها است.

در هر فردى يكى از سه امر است فال بد، كبر و آرزو. هر گاه يك نفر از شما فال بد زد به كار خود ادامه دهد و خدا را ياد كند. اگر از كبر ترسيديد با خادم خود غذا بخوريد و گوسفند بدوشيد. وقتى آرزو كرديد از خدا درخواست نمائيد و زارى كنيد نزد او مبادا نفس شما را به گناه وادارد.

با مردم آميزش داشته باشيد و به آنها چيزهائى را بگوئيد كه قبول دارند و مى‏پذيرند از چيزهائى كه انكار مى‏كنند صرف نظر نمائيد آنها را بر خود و بر ما بار نكنيد. امر ما (و ارتباط ولائى با ما) دشوار و بسيار سخت است كه تحمل آن را ندارد مگر ملك مقرب يا نبى مرسل يا بنده‏اى كه خداوند دلش را به ايمان آزموده باشد.

هر گاه شيطان در دل تو وسوسه كرد به خدا پناه ببر و بگو

آمنت بالله و برسوله مخلصا له الدين‏

هر گاه خداوند مؤمنى را لباس تازه‏اى روزى كرد وضو بگيرد و دو ركعت نماز بخواند و در آن دو ركعت ام الكتاب و آية الكرسى را قرائت كند و قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ و إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ سپس خدا را سپاسگزارى كند كه پيكرش را پوشانده و در ميان مردم او را آراسته و زياد بگويد

لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظيم‏

در آن لباس به معصيت دچار نمى‏شود و به مقدار هر نخى در آن لباس فرشته‏اى او را تقديس مى‏كند و برايش استغفار مى‏نمايد و براى او طلب رحمت مى‏كند.

بدگمانى را از ميان خود دور افكنيد. خداوند از اين كار نهى نموده. من در خدمت پيامبر اكرم و عترتم با من در كنار حوض كوثر هستيم هر كس مى‏خواهد ما را بيابد به دستور ما عمل كند و كار ما را از پيش گيرد. براى هر خانواده‏اى نجيبى است‏

 

براى ما شفاعت است و هر كه ما را دوست بدارد داراى شفاعت است. سرعت بگيريد در راه ملاقات ما. كنار حوض كوثر دشمنان خود را كنار مى‏زنيم و دوستان و اولياى خود را سيرآب مى‏كنيم. هر كس جرعه‏اى از آن آب بنوشد هرگز تشنه نخواهد شد. حوض ما پر آب و دو سرچشمه فراوان از بهشت در آن مى‏ريزد يكى از نهر تسنيم و ديگرى از نهر معين است در كنار جويبارهاى آن زعفران و دانه‏هاى مرواريد و ياقوت است آن حوض كوثر است.پ كارها به دست خدا است نه به دست مردم اگر به دست مردم بود كسى را بر ما مقدم نمى‏داشتند ولى خداوند به رحمت خويش ممتاز مى‏گرداند هر كه را بخواهد.

خدا را سپاسگزار باشيد با امتياز اين رحمت و نعمت اولى كه منظورم پاكى ولادت است.

هر چشمى در قيامت گريان است و هر چشمى در قيامت بيدار است مگر چشمى كه ممتاز به كرامت خدا شده و گريه بر هتك حرمت خانواده حسين و آل محمد صلى الله عليهم نموده. شيعيان مانند زنبور عسل‏اند. اگر مردم بدانند بازده آنها چيست و چه در دل دارند آنها را مى‏خورند. عجله نكند شخص در غذا تا غذايش تمام شود و نه هنگام قضاى حاجت تا آنقدر كه بايد قضاى حاجت نمايد. هر گاه يكى از شما از خواب بيدار شد بگويد

لا اله الّا الله الحليم الكريم الحى القيوم و هو على كل شي‏ء قدير سبحان رب النبيين و اله المرسلين رب السموات السبع و ما فيهن و رب الارضين السبع و ما فيهن و رب العرش العظيم، حسبى الرب من العباد، حسبى الذى هو حسبى منذ كنت حسبى الله و نعم الوكيل.

هر گاه يكى از شما حركت كرد در دل شب تماشا به اطراف آسمان نمايد و بگويد إِنَّ فِي خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ تا إِنَّكَ لا تُخْلِفُ الْمِيعادَ.

سر در چاه زمزم نمودن درد را از ميان مى‏برد آب چاه زمزم را از طرف ركنى كه حجر الاسود در آنجا است بياشاميد زيرا در حجر چهار نهر از بهشت است فرات و نيل و سيحون و جيحون.

نبايد مسلمان به جهاد برود با كسى كه ايمان به حكم خدا ندارد و در غنيمت‏

 

مطيع امر خدا نيست. اگر در اين راه كشته شود ياور دشمنان ما بوده در جلوگيرى از حقوق ما و ريختن خون ما و به مرگ جاهليت مرده است.پ ياد ما خانواده موجب شفا از علل و اسقام و وسواس و شك است و به سوى ما آمدن رضاى خدا است كسى كه مطيع ما باشد با ما خواهد بود در حظيرة القدس.

كسى كه منتظر امر ما است مانند آغشته به خونى است در راه خدا. هر كه در جنگ ما حضور داشته باشد يا تقاضاى كمك ما را بشنود و ما را كمك نكند خداوند او را به رو در آتش جهنم مى‏اندازد. ما در نجاتيم زمانى كه ستم پيشه گيريد و راهها دشوار شود ما باب حطه هستيم كه باب السلام است هر كه داخل آن شود نجات يابد و هر كه گريزان باشد نابود مى‏شود. به وسيله ما خدا مى‏گشايد و به وسيله ما تمام مى‏كند و به واسطه ما محو مى‏نمايد هر چه را بخواهد و به وسيله ما اثبات مى‏نمايد به وسيله ما خداوند سختى ناگوار زمانه را دفع مى‏نمايد و به واسطه ما باران فرود مى‏آيد. موجب فريب شما از درگاه خدا نشود وسائل فريب دهنده. آسمان قطره‏اى از آب خود را نازل نكرده از زمانى كه خداوند آن را حبس نموده و اگر قائم ما قيام كند آسمان باران خود را مى‏بارد و زمين روئيدنى خود را مى‏روياند و كينه از دل مردم مى‏رود، درندگان و چهارپايان با هم آشتى مى‏كنند بطورى كه زن فاصله عراق تا شام را مى‏پيمايد و قدم خود را جز بر گياه نمى‏گذارد و بر سر خود زينت دارد. هيچ درنده‏اى او را ناراحت نمى‏كند و چيزى موجب ترس او نمى‏شود.

اگر بدانيد در مقابل دشمن و شكيبائى بر آنچه مى‏شنويد از آزار و اذيت، چقدر ارزش دارد چشمهايتان روشن مى‏شود. اگر مرا از دست بدهيد پس از من با كارهائى روبرو مى‏شويد كه آرزوى مرگ مى‏كنيد به واسطه كارهائى كه از منكرين مى‏بينيد كه ستم و اهانت به حق خدا مى‏نمايند و از ترس جان خويش در چنين زمانى چنگ به ريسمان خدا بزنيد و متفرق نشويد. صبر و نماز و تقيه را از دست ندهيد.

بدانيد خداوند تبارك و تعالى از بندگان متلوّن (و رنگ پذير و ساز شكار) بدش مى‏آيد. از حق منحرف نشويد و از ولايت اهل حق هر كس ديگرى را به جاى ما بپذيرد هلاك مى‏شود و دنيا را از دست مى‏دهد و از دنيا با حسرت خارج مى‏گردد.

 

هر وقت وارد منزل خود شديد به اهل منزل سلام كنيد مى‏گويد

السلام عليكم‏

اگر كسى در خانه نباشد بگويد

السلام علينا من ربنا و قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ

 

را بخواند هنگام ورود به منزل كه موجب از ميان رفتن فقر مى‏شود.پ به بچه‏هاتان نماز بياموزيد و مؤاخذه كنيد آنها را وقتى به هشت سالگى رسيدند. نزديك سگها نشويد هر كس دست تر به سگ بزند دست خود را بشويد و اگر خشك باشد آب بر آن بپاشد. اگر از حديث ما چيزى را شنيديد كه نمى‏فهميد برگردانيد آن را به خودمان و از اظهار نظر خوددارى كنيد و تسليم باشيد تا واقع براى شما كشف شود فورى شروع به انتشار آن نكنيد. تندرو به سوى ما برگشت مى‏كند و مقصر به ما ملحق مى‏شود كه در حق ما كوتاهى كرده. هر كه به ما چنگ زند ملحق مى‏شود و هر كه از راه ما نيايد غرق مى‏شود. محبان ما را فوجهائى از رحمت خدا است و دشمنان ما را فوجهائى از خشم خدا. راه ما راه ميانه است و در دستورات ما رستگارى است.

سهو در پنج چيز نيست: در نماز وتر و جمعه و دو ركعت اول از هر نماز و در نماز صبح و نماز مغرب.

قرآن نخواند شخص اگر وضو ندارد تا وضو بگيرد.

هر سوره‏اى را حق ركوع و سجده آن را بدهيد وقتى در نماز هستيد.

نماز نخواند شخصى با لباسى كه زير بغل و روى شانه انداخته اين كار قوم لوط است. مرد مى‏تواند در يك جامه نماز بخواند دو طرف آن را به گردن مى‏بندد و در پيراهن تنگ بندهايش را مى‏بندد.

سجده نمى‏كند شخص بر نقاشى صورت و نه بر فرشى كه روى آن نقاشى است مى‏تواند نقاشى را زير پا بگذارد يا با چيزى روى آن را بپوشاند. سكه‏هائى كه روى آن نقش صورت است در جامه خود نگه ندارد. در حال نماز مى‏تواند سكه‏ها را در كيسه‏اى يا در جامه‏اى بگذارد اگر مى‏ترسد و روى پشت خود بنهد نمى‏تواند سجده كند شخص روى خرمن گندم و جو و نه بر چيزهائى كه خورده مى‏شود و نه بر نان.

و وضو نمى‏گيرد شخص مگر با بردن نام خدا. قبل از دست زدن به آب مى‏گويد

 

بسم الله و بالله اللهم اجعلنى من التوابين و اجعلنى من المتطهرين‏

وقتى وضو را تمام كرد مى‏گويد

اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شريك له و اشهد ان محمدا صلى الله عليه و آله عبده و رسوله‏

در اين موقع شايسته مغفرت خدا مى‏شود.پ هر كس نماز را چنان كه بايد انجام دهد خدا مى‏آمرزدش.

نبايد شخص نافله را هنگام نماز واجب بخواند مگر با عذرى ولى مى‏تواند قضا كند بعد از آن وقتى امكان قضاى آن را پيدا كند خداوند مى‏فرمايد الَّذِينَ هُمْ عَلى‏ صَلاتِهِمْ دائِمُونَ يعنى كسانى كه قضا مى‏كنند نمازى را كه از دست آنها رفته در شب و قضا مى‏كنند آن را روز و در روز به شب قضا نمى‏شود نافله در وقت واجب ابتدا نماز واجب را بخوان بعد هر چه مايلى بخوان.

نماز در دو حرم (مكه و مدينه) برابر با هزار نماز است. يك درهم در راه حج خرج كردن معادل هزار درهم است بايد شخص در نماز خشوع داشته باشد هر كس در دل خشوع نمايد اعضاى او نيز خشوع دارد در نتيجه با چيزى بازى نمى‏كند.

قنوت در نماز جمعه قبل از ركوع دوم است. در ركعت اول حمد و سوره جمعه و در ركعت دوم حمد و سوره منافقين را مى‏خواند بعد از دو سجده بنشينيد تا بدنتان آرام بگيرد بعد حركت كنيد كارها همين طور است وقتى براى نماز مى‏ايستيد دست خود را مقابل سينه بياوريد. وقتى در مقابل خدا مى‏ايستد سينه را پيش دهد و بر روى كمر بايستد و خم نباشد وقتى نماز را تمام كرد دست به آسمان بلند كند و به دعا بپردازد.

عبد الله بن سبا گفت: يا امير المؤمنين مگر خداوند همه جا نيست؟ گفت چرا.

گفت پس براى چه دست خود را به آسمان بلند كند؟ فرمود مگر اين آيه را نمى‏خوانى وَ فِي السَّماءِ رِزْقُكُمْ وَ ما تُوعَدُونَ مگر روزى را از جايش نبايد جست؟

محل رزق و جايى كه وعده داده خدا، آسمان است.

دست از نماز خود برندارد شخص، تا از خداوند بهشت را بخواهد و به او پناه برد از آتش جهنم و تقاضا نمايد ازدواج حور عين را. هر گاه به نماز مى‏ايستيد نماز را چنان كه مى‏خواهيد وداع از نماز نمائيد بخوانيد تبسم نماز را باطل نمى‏كند ولى‏

 

قهقهه باطل مى‏كند وقتى دل بخوابد وضو واجب است و وقتى خواب چشم تو را فرا گيرد در حال نماز، نماز را قطع كن و بخواب زيرا نمى‏دانى دعا به نفع خود مى‏كنى يا بر ضرر خويش.پ هر كه ما را به دل دوست بدارد و كمك نمايد به ما با زبانش و با دست خود به جنگ دشمنان ما بپردازد او با ما خواهد بود در بهشت در درجه خودمان و هر كه به دل دوست بدارد و با زبان كمك كند و جنگ با دشمنان ما نكند يك درجه پائين‏تر خواهد بود و هر كه به دل دوست بدارد و با زبان ما را كمك نكند و نه با دست او در بهشت است و هر كه ما را به دل دشمن بدارد و با زبان و دست به زيان ما كار كند او با دشمنان ما در جهنم است و هر كه ما را دشمن بدارد ولى كمك به زيان ما با دست و زبان نكند در جهنم است و هر كه ما را دشمن بدارد و با زبان به زيان ما كار كند او در جهنم است.

بهشتيان تماشا مى‏كنند منازل شيعيان ما را چنانچه انسان چشم به ستارگان مى‏اندازد وقتى خوانديد سوره سبحان الله‏هاى آخر را بگوئيد

سبحان الله الاعلى‏

و وقتى خوانديد إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ صلوات بر پيامبر صلى الله عليه و آله بفرستيد چه در نماز باشيد و چه در كار ديگر.

چيزى در بدن شكرش از چشم كمتر نيست خواسته او را ندهيد كه شما را از ذكر خدا باز مى‏دارد.

وقتى خوانديد وَ التِّينِ را در آخر آن بگوئيد و نحن على ذلك من الشاهدين.

وقتى خوانديد آمَنَّا بِاللَّهِ نگوئيد

آمنا الله‏

تا برسيد به اين قسمت مُسْلِمُونَ وقتى بنده در تشهد دو ركعت اخير كه نشسته است بگويد

اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شريك له و اشهد ان محمدا عبده و رسوله و أَنَّ السَّاعَةَ آتِيَةٌ لا رَيْبَ فِيها وَ أَنَّ اللَّهَ يَبْعَثُ مَنْ فِي الْقُبُورِ

 

بعد حدثى از او صادر شود و نمازش تمام است خدا را پرستش نكرده و نه به چيزى بهتر از رفتن به سوى خانه‏اش.

جوياى خير باشيد از پاها و گردن شتران به موقع آمدن و رفتن همانا سقايه‏

 

ناميده شده چون پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله برايش از طائف كشمش آورده بودند دستور داد آن را داخل حوض زمزم بريزند چون آب آن تلخ بود خواست تلخى آن را با كشمش كم كند وقتى خيلى ماند آن را نياشاميد.پ وقتى شخص عريان باشد شيطان به او تماشا مى‏كند و در او طمع پيدا مى‏كند.

خود را بپوشانيد نبايد مرد جامه از روى ران بردارد و بين مردم بنشيند.

هر كس چيز بدبو بخورد نزديك مسجد نرود پشت خود را مرد در حال سجده بلند كند در نماز واجب.

هر كس مى‏خواهد شستشو كند ابتدا از دستها شروع نمايد وقتى نماز مى‏خوانى صداى قرائت و تكبير و تسبيح را چنان بلند كن كه خودت بشنوى. وقتى نماز را تمام كردى از طرف راست تمام كن (شايد منظور اين است كه بعد از نماز ابتدا روى بطرف راست بكن).

از دنيا توشه بردار بهترين توشه دنيا تقوا است. دو گروه از بنى اسرائيل گم شدند يكى در دريا و يكى در بيابان. پس نخوريد مگر آنچه را مى‏شناسيد.

هر كس درد خود را از مردم تا سه روز بپوشاند و شكايت به خدا نمايد شايسته است كه خدا او را شفا بخشد.

دورترين حالات بنده از خدا هنگامى است كه كوشش او فقط در راه شكم و نيروى جنسى باشد.

نبايد شخص به مسافرتى برود كه بر دين و نماز خود بيمناك است.

چهار دعا است كه شنيده مى‏شود (يعنى مى‏پذيرند) پيامبر، بهشت، جهنم، حور العين. وقتى بنده از نماز فارغ شد صلوات بر پيامبر بفرستد و از خدا بهشت بخواهد و به او از جهنم پناه ببرد و درخواست كند حور عين را به ازدواجش درآورد زيرا هر كس صلوات بر پيامبر فرستد دعايش بلند شود و هر كه بهشت بخواهد بهشت مى‏گويد خدايا به اين بنده خود هر چه مى‏خواهد بده و هر كه از آتش پناه برد، آتش مى‏گويد خدايا پناه بده به اين بنده خود از آنچه درخواست پناه دارد و كسى كه درخواست حور عين نمايد حوران مى‏گويند خدايا آنچه مى‏خواهد به او بده.

 

غنا زارى ابليس بر بهشت است.پ هر كدام تصميم خواب داريد دست راست خود را زير جانب راست صورت بگذاريد و بگوئيد:

بسم الله وضعت جنبى لله على ملة ابراهيم و دين محمد صلى الله عليه و آله و ولاية من افترض الله طاعته، ما شاء الله كان و ما لم يشأ لم يكن‏

هر كه اين دعا را هنگام خواب بخواند از دزد و غارتگر و خراب شدن ايمن است و ملائكه برايش استغفار مى‏كنند.

هر كه موقع وارد رختخواب شدن قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ بخواند خداوند پنجاه هزار ملك را موكل او مى‏گرداند تا آن شب او را حراست كنند.

هر كدام تصميم خواب داشتيد پهلو به زمين نگذاريد مگر اينكه بگوئيد

اعيذ نفسي و ديني و اهلي و مالي و خواتيم عملى .. و ما رزقني ربي و خولني بعزة الله و عظمة الله و جبروت الله و سلطان الله و رحمة الله و رأفة الله و غفران الله و قوة الله و قدرة الله و جلال الله و يصنع الله و اركان الله و يجمع الله و برسول الله صلى الله عليه و آله و بقدرة الله على ما يشاء من شر السامّه و الهامّه و من شر الجن و الانس و من شر ما يدبّ فِي الْأَرْضِ وَ ما يَخْرُجُ مِنْها وَ ما يَنْزِلُ مِنَ السَّماءِ وَ ما يَعْرُجُ فِيها* و من شر كل دابة ربى آخِذٌ بِناصِيَتِها إِنَّ رَبِّي عَلى‏ صِراطٍ مُسْتَقِيمٍ و هو على كل شى‏ء قدير و لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظيم.

پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله پيوسته حسن و حسين عليهما السلام را بهمين دعا تعويذ مى‏فرمود و به ما دستور داد بخوانيم.

ما گنج داران علم خدا و چراغهاى علم او هستيم هر گاه يكى از ما برود ديگرى از ما جايش را مى‏گيرد گمراه نمى‏شود تابع ما و هدايت نمى‏يابد منكر ما و نجات نمى‏يابد كسى كه بر خود ما به دشمنانمان كمك كند و كمك نمى‏شود كسى كه ما را واگذارد از ما كناره براى طمع به دنيا و آرايش ظاهر آن نگيريد كه از دنيا مفارقت خواهيد كرد. هر كه دنيا را بر آخرت گزيند و بر ما ترجيح دهد، حسرتش در دنيا زياد خواهد بود اين آيه اشاره به همان است أَنْ تَقُولَ نَفْسٌ يا حَسْرَتى‏ عَلى‏ ما فَرَّطْتُ فِي جَنْبِ اللَّهِ وَ إِنْ كُنْتُ لَمِنَ السَّاخِرِينَ.

 

دست‏هاى بچه‏هاى خود را از چربى غذا بشوئيد زيرا شياطين بوى چربى را استشمام مى‏كنند بچه در خواب مى‏ترسد و فرشته‏هاى موكل انسان ناراحت مى‏شوند.

اول نگاهى كه به زنى كرديد به نفع شما است (يعنى نگاه نوشته نمى‏شود) ولى براى مرتبه دوم نگاه نكنيد و از فتنه بهراسيد.پ شرابخوار با خدا ملاقات مى‏كند مانند بت پرست حجر بن عدى گفت عرض كردم يا امير المؤمنين مدمن خمر كيست؟ فرمود كسى كه هر وقت بيابد مى‏خورد.

هر كه شراب بخورد چهل شبانه روز نمازش را قبول نمى‏كند. هر كس به مسلمانى حرفى بگويد كه بخواهد شخصيت او را خرد كند خداوند او را در چرك و كثافت جهنم زندانى مى‏كند تا بتواند از عهده آن حرف برآيد.

مرد با مرد (و زن با زن در يك جامه نمى‏خوابد) هر كه چنين كند بايد او را تأديب كرد كه شلاق است.

كدو بخوريد كه موجب افزايش غفر مى‏شود پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله از كدو خوشش مى‏آمد.

ليمو بخوريد قبل از غذا و بعد از غذا همانا آل محمد صلوات الله عليهم اجمعين اين كار را مى‏كردند.

گلابى دل را جلا مى‏بخشد و تسكين دردهاى داخلى است.

وقتى شخصى به نماز مى‏ايستد شيطان از حسد به او تماشا مى‏كند كه چگونه در رحمت خداوند فرو رفته.

بدترين كارها چيزهاى تازه است (يعنى چيزى كه در كتاب و سنت و اجماع سابقه‏اى ندارد و بدعت است) بهترين كارها كارى است كه خدا راضى است. هر كه دنيا پرست باشد و دنيا را بر آخرت مقدم دارد آخرت وخيمى خواهد داشت.

آب را پاك و پاكيزه بدانيد. هر كه از خدا راضى باشد به آنچه روزيش نموده خويشتن را آسوده نموده.

زيانكار است كسى كه عمر و زندگيش در راهى به سر رفته كه از خدا دور شده است.

 

اگر نمازگزار بداند چقدر از جلال خدا او را فرا گرفته خوشش نمى‏آيد سر از سجده بردارد.پ بپرهيزيد از به تأخير انداختن كارها فورى انجام دهيد وقتى امكان پذيرفت هر چه روزى شما باشد به زودى مى‏رسد با ضعفتان و هر چه به ضرر شما باشد نمى‏توانيد با حيله دفع كنيد.

به كار خوب امر كنيد و از كار بد باز داريد و بر آنچه به شما مى‏رسد صبر كنيد.

چراغ مؤمن شناخت حق ما است. بدترين كورى، كورى از فضل ما است و عداوت پيشه كردن با ما بدون سابقه خطائى كه نسبت به او از ما سرزده باشد. ما او را دعوت به حق مى‏كنيم ديگران به فتنه و دنيا او را دعوت مى‏كنند سخن آنها را مى‏پذيرد و با ما طريق دشمنى و بيزارى مى‏سپرد. در اختيار ما پرچم حق است هر كه در سايه او قرار گيرد نگهدارى مى‏كند از او و هر كه بر آن پرچم سبقت گيرد رستگار مى‏شود و هر كه كناره‏گيرى كند هلاك مى‏شود و هر كه به آن تمسك جويد نجات يابد. من ياور مؤمنين و مال ياور تاريكى است به خدا سوگند مرا دوست نمى‏دارد مگر مؤمن و دشمن نمى‏دارد مگر منافق.

وقتى با برادران خود برخورد كرديد مصافحه كنيد اظهار خوشحالى و شادى كنيد كه با اين كار وقتى از هم جدا شويد تمام گناهانتان از بين رفته است. هر كدام عطسه زديد آن ديگرى برايش دعا كند بگوئيد

 (يرحمكم الله)

خداوند مى‏فرمايد وَ إِذا حُيِّيتُمْ بِتَحِيَّةٍ فَحَيُّوا بِأَحْسَنَ مِنْها أَوْ رُدُّوها.

مصافحه كن با دشمنت اگر چه دوست نداشته باشد اين كار را. چيزى كه خداوند به آن امر كرده ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِي بَيْنَكَ وَ بَيْنَهُ عَداوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَمِيمٌ  وَ ما يُلَقَّاها إِلَّا الَّذِينَ صَبَرُوا وَ ما يُلَقَّاها إِلَّا ذُو حَظٍّ عَظِيمٍ.

مكافات نكردى دشمن خود را به چيزى شديدتر از اينكه ببيند تو خدا را اطاعت مى‏كنى در مورد او و براى تو همين بس كه مشاهده كنى دشمنت عمل به معصيت مى‏نمايد. دنيا دست به دست مى‏گردد بهره خود را از آن بگير به نيكوترين وجه جستجو و طلب تا دولت تو برسد.

 

مؤمن بيدار و مترقب و ترسان است انتظار يكى از دو مژده پيروزى را دارد و از بلا ترسان است. از گناه خود مى‏ترسد اميد به رحمت خدا دارد. مؤمن خالى از خوف و رجاء نيست مى‏ترسد از كارهاى قبل خود و غفلت از جستن وعده خدا ندارد و اطمينان از چيزهائى كه خدا او را ترسانيده نخواهد داشت.پ شما آبادكنندگان زمين هستيد كه شما را خليفه خود در اينجا قرار داده تا ببينند چه مى‏كنيد متوجه خدا باشيد در كارهائى كه از شما خواسته از راه روشن به راه خود ادامه دهيد مبادا ديگران اين راه را بگيرند.

هر كه عقلش كامل شود عملش نيكو مى‏گردد و توجهش به دين.

سبقت بگيريد به سوى مغفرت پروردگار خود و بهشتى كه عرض آن آسمانها و زمين است آماده شده براى متقين به آن بهشت نمى‏رسيد مگر به وسيله تقوا.

هر كه آلوده به گناه شود از ذكر خدا غافل مى‏شود. هر كه ترك كند چنگ زدن به اطاعت خدا را شيطانى برايش ترتيب مى‏دهد كه با او قرين باشد چه شده آنها كه مخالف شمايند در عقيده خود بصيرترند و گذشت مالى آنها از شما بيشتر است اين نيست مگر آنكه شما اعتماد به دنيا كرده‏ايد و به ظلم تن داده‏ايد و به زيور دنيا دل بسته و حريص هستيد و آنچه موجب عزت و سعادت و قدرت شما بر ستمكاران است از دست داده‏ايد نه از خدا خجالت مى‏كشيد نسبت به دستوراتش و نه متوجه نفع خويش هستيد. هر روز دستخوش كم و كاست مى‏شويد ولى بيدار نمى‏گرديد و سستى شما پايان پذير نيست و توجه نداريد به ملكت و دينتان هر روز كهنه مى‏شود و شما در غفلت دنيا هستيد خداوند مى‏فرمايد وَ لا تَرْكَنُوا إِلَى الَّذِينَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّكُمُ النَّارُ وَ ما لَكُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِياءَ ثُمَّ لا تُنْصَرُونَ براى فرزندان خود نام بگذاريد اگر نمى‏دانيد پسر است يا دختر نامى بگذاريد كه صلاحيت براى هر دو دارد زيرا بچه‏هاى سقط شده شما وقتى قيامت شما را ببينند اگر نام نگذاشته باشيد به پدرش مى‏گويد چرا برايم نام ننهادى پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله براى محسن قبل از تولد نام گذاشت.

بپرهيزيد از آب خوردن ايستاده زيرا موجب درد بى‏دوا مى‏شود مگر خدا شفا بخشد هر وقت سوار چهارپا شديد خدا را ياد كنيد و بگوئيد سُبْحانَ الَّذِي سَخَّرَ لَنا

 

هذا وَ ما كُنَّا لَهُ مُقْرِنِينَ  وَ إِنَّا إِلى‏ رَبِّنا لَمُنْقَلِبُونَ هر كدام به سفر رفتيد بگوئيد

اللهم انت الصاحب في السفر و الحامل على الظهر و الخليفه في الاهل و المال و الولد

وقتى در منزل فرود آمديد بگوئيد

اللهم انزلنا مُنْزَلًا مُبارَكاً وَ أَنْتَ خَيْرُ الْمُنْزِلِينَ‏

 

وقتى از بازار احتياجات خود را خريدارى مى‏كنيد موقع وارد شدن به بازار بگوئيد

اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شريك له و اشهد ان محمدا عبده و رسوله اللهم انى اعوذ بك من صفعة خاسره و يمين فاجرة و اعوذ بك من بوار الايم.

پ‏كسى كه انتظار وقت نماز را دارد پس از انجام نماز از زوار خدا است شايسته است كه خدا زوار خود را گرامى دارد و خواسته او را عنايت كند. حاجى و عمره‏گزار ميهمان خدايند شايسته است خداوند ميهمان خود را گرامى دارد و او را با مغفرت خويش مورد محبت قرار دهد.

هر كس كودكى بى‏عقل را شراب بدهد خداوند او را در چرك و كثافت جهنميان زندانى مى‏كند تا راه فرارى براى اين كار كه كرده بيابد.

و صدقه سپر بزرگى از آتش براى مؤمن و موجب نگهدارى كافر است (از تلف شدن) و به او عوض مى‏دهد و از او دفع مى‏كند ولى در آخرت بهره‏اى ندارد.

جهنميان به وسيله زبان ساكن جهنم شده‏اند و با زبان روشندلان به روشنى رسيده‏اند. زبان را نگه داريد و به ذكر خدا مشغولش نمائيد. بدترين كارها كارى است كه موجب گمراهى شود. بهترين كاسبى كار نيك است از نقاشى بپرهيزيد روز قيامت در مورد آنها از شما بازخواست مى‏كنند اگر از چشم تو خاشاكى را كسى برداشت بگو

احاط الله عنك ما تكره‏

. وقتى از حمام درآمدى و برادرت به تو گفت‏

طاب حمّامك و حميمك‏

بگو

انعم الله بالك‏

زمانى كه برادرت به تو گفت‏

حيّاك الله بالسلام‏

تو بگو

فحياك الله بالسلام و احلّك دار المقام.

در راه ادرار مكن و قضاى حاجت منما.

درخواست پس از ستايش است خدا را بستائيد آنگاه حوائج خويش را بخواهيد ثناى پروردگار را بكنيد و او را مدح نمائيد قبل از درخواست حاجت. اى دعاكننده‏

 

درخواست مكن چيزى را كه ممكن نيست و حلال نخواهد بود.پ اگر به مردى مباركباد براى ولادت پسر گفتيد بگوئيد

بارك الله في هبته و بلغه رشده و رزقك برّه.

وقتى برادرت از مكه بازگشت پيشانى و لبهايش را كه حجر الاسود را بوسيده ببوس كه پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله نيز آن حجر را بوسيده و چشمى را ببوس كه خانه خدا را تماشا كرده و جاى سجده و صورتش را ببوس، وقتى به او تهنيت گفتيد بگوئيد

قبل الله نسكك و رحم سعيك و اخلف عليك نفقتك و لا جعله آخر عهدك ببية الحرام‏

. از سفله و بى‏بندوباران بپرهيزيد آنها كسانى هستند كه از خدا نمى‏ترسند در ميان ايشان قاتلان انبيا و دشمنان ما هستند.

خداوند تبارك و تعالى توجهى به زمين نمود ما را برگزيد و براى ما شيعيانى انتخاب كرد كه ما را يارى كنند. شاد باشند در شادى ما و محزون در حزن ما و از جان و مال در راه ما مضايقه ندارند آنها از مايند و بسوى ما برمى‏گردند هيچ يك از شيعيان كارى را كه نهى كرده‏ايم انجام نمى‏دهد مگر اينكه قبل از مرگ دچار بلائى مى‏شود كه گناهانش به وسيله آن پاك مى‏گردد يا در مال و يا در فرزند و يا در جان خودش تا بالاخره به ملاقات خدا بدون گناه برود ممكن است مقدارى از گناهش باقى بماند مرگ بر او دشوار مى‏گيرد (تا پاك شود).

مرده شيعه ما صديق و شهيد است تصديق امر ما را كرده و در راه ما دوست داشته و در راه ما دشمنى ورزيده كه منظورش خدا عزيز بوده مؤمن به خدا و پيامبر اوست خداوند مى‏فرمايد وَ الَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ أُولئِكَ هُمُ الصِّدِّيقُونَ وَ الشُّهَداءُ عِنْدَ رَبِّهِمْ لَهُمْ أَجْرُهُمْ وَ نُورُهُمْ.

بنى اسرائيل به هفتاد و دو فرقه تقسيم شدند اين امت نيز به هفتاد و سه فرقه تقسيم مى‏شوند يك گروه در بهشت هستند هر كه اسرار ما را فاش كند خداوند گرفتار آهنش مى‏كند.

روز هفتم فرزندانتان را ختنه كنيد مانع شما سرما و گرما نشود كه ختنه پاكى بهشت است زمين ناله مى‏زند بسوى خدا از ادرار ختنه نشده‏ها.

 

مستى چهار نوع است: مستى شراب، مستى مال، مستى خواب، مستى سلطنت و قدرت.

هر گاه يكى از شما تصميم خواب دارد دست راست خود را بگذارد زير گونه راست زيرا او نمى‏داند از خواب بيدار مى‏شود يا نه.پ دوست دارم مؤمن در هر پانزده روز يك بار با نوره خود را تميز كند.

كمتر ماهى بخوريد كه گوشت ماهى بدن را آب مى‏كند و موجب افزايش بلغم مى‏شود و نفس را سنگين مى‏كند. شير را جرعه جرعه نوشيدن شفاى هر دردى است مگر مرگ. انار را با پيه آن بخوريد كه پاك‏كننده معده است. معده را دباغى مى‏كند.

هر دانه از انار كه در معده جايگير شود دل را زنده مى‏كند و روشنى جان است و مداواى وسواس شيطان است تا چهل شب.

چه خورش خوبى است سركه تلخى را از بين مى‏برد و دل را زنده مى‏كند.

كاسنى بخوريد هر صبحى نيست مگر اينكه قطره‏اى بر او از بهشت هست.

آب آسمان را بياشاميد كه بدن را پاك مى‏كند و جلو بيماريها را مى‏گيرد خداوند مى‏فرمايد وَ يُنَزِّلُ عَلَيْكُمْ مِنَ السَّماءِ ماءً لِيُطَهِّرَكُمْ بِهِ وَ يُذْهِبَ عَنْكُمْ رِجْزَ الشَّيْطانِ وَ لِيَرْبِطَ عَلى‏ قُلُوبِكُمْ وَ يُثَبِّتَ بِهِ الْأَقْدامَ هيچ دردى نيست مگر اينكه در زيره سياه (سياه دانه) براى او شفائى است مگر مرگ. گوشت گاو درد است ولى شير آن دوا است و روغن آن شفا است زن حامله چيزى نمى‏خورد و مداوا نمى‏نمايد به چيزى بهتر از رطب خداوند به مريم مى‏فرمايد وَ هُزِّي إِلَيْكِ بِجِذْعِ النَّخْلَةِ تُساقِطْ عَلَيْكِ رُطَباً جَنِيًّا  فَكُلِي وَ اشْرَبِي وَ قَرِّي عَيْناً كام فرزند خود را با خرما برداريد پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله با حسن و حسين چنين كرد.

وقتى تصميم همبسترى با زن خود داريد عجله نكنيد زيرا زنان را حوائجى است.

وقتى چشم شما به زنى افتاد و در شگفت شديد بيائيد پيش زن خود در نزد او نيز مانند آنچه در آن زن ديده‏ايد هست شيطان را به دل خود راه ندهد و چشم از او بردارد اگر زن ندارد دو ركعت نماز بخواند و بسيار خداى را حمد كند و صلوات بر پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله بفرستد بعد از فضل خدا بخواهد خداوند به رأفت خود به او عنايت مى‏كند چيزى كه بى‏نيازش مى‏نمايد.

وقتى با همسر خود همبستر شديد كم حرف بزنيد زيرا سخن گفتن در اين موقع‏

 

موجب گنگى مى‏شود به داخل فرج زن خود نگاه نكنيد شايد چيزى را ببينيد كه بدتان بيايد و موجب كورى مى‏شود هر گاه تصميم همبسترى داشتى با زن خود بگو

اللهم انى استحللت فرجها بامرك و قبلتها بامانتك فان قضيت لى منها ولدا فاجعله ذكرا سويا و لا تجعل للشيطان فيه نصيبا و لا شركا.

تنقيه يكى از چهار چيز است كه پيامبر اكرم در باره آنها تعريف نمود فرمود بهترين چيزى كه معالجه به وسيله آن مى‏كنيد تنقيه است معده را بزرگ و درد دل را برطرف و بدن را تقويت مى‏كند.

بنفشه استنشاق كنيد حجامت را از دست ندهيد.

وقتى تصميم همبسترى با خانواده خود دارد از اول ماه بپرهيزد و نيمه ماه شيطان در جستجوى فرزند است در اين موقع شايد شياطين جوياى شركت هستند مى‏آيند و مى‏خواهند در آبستن كردن شريك شوند. از حجامت و نوره در روز چهارشنبه بپرهيزيد روز چهارشنبه روز نحس دائمى است در آن روز جهنم خلق شد در جمعه ساعتى است كه حجامت نمى‏كند در آن احدى مگر اينكه مى‏ميرد.پ در تحف العقول اين روايت با تغيير مختصرى نقل شده كه ما از خصال نقل كرديم بواسطه اعتماد بيشترى كه به نسخه حاصل بود در تحف العقول است كه هر گاه خواستيد به مستراح برويد بگوئيد

بسم الله اللهم امط عنى الاذى و اعذنى من الشيطان الرجيم‏

وقتى نشست بگويد

اللهم كما اطعمتنيه طيّبا و سوغتنيه فاكفنيه‏

وقتى چشمش به مدفوع خويش افتاد بعد از فراغ بگويد

اللهم ارزقنى الحلال و جنبي الحرام‏

پيامبر اكرم فرمود هيچ بنده‏اى نيست مگر اينكه خداوند فرشته‏اى را مأمور او نموده گردنش را خم كند وقتى تغوط مى‏نمايد و مدفوع خود را ببيند در اين موقع شايسته است از خدا درخواست حلال كند فرشته به او مى‏گويد پسر آدم! اينست نتيجه آنچه بر آن حرص داشتى نگاه كن از كجا بدست آوردى و چه شد.

ضمنا اين روايت را در رساله قديمى ديدم با اختلاف كم كه به بعضى از آن اختلافات در بين حديث اشاره كرديم.

 

و بايد دانست كه اصل اين خبر در كمال اعتماد و اعتبار است بنا به نظر قدماء گرچه به نظر متاخرين صحيح نيست مرحوم كلينى بر اين خبر اعتماد نموده و اكثر اجزاء اين خبر را در بابهاى متفرق در ابواب كافى نقل كرده همچنين بزرگان محدثين.