باب 48 در برگزيدن و مقدم داشتن حق بر باطل و امر بگفتن حق و حقيقت گر چه تلخ و ناگوار باشد

پ‏اما آيات اسرى 81 اى رسول گرامى بگو حق (اسلام) آمد و باطل نابود شد و قطعا باطل نابودشونده است.پ سباء 48- 49- بگو پروردگار من حق را القاء ميكند و ميفرستد (به پيامبران) كه بر اسرار و غيبها آگاه است.

بگو حق و سخن درست فرود آمد و باطل (بت‏ها و غير خدا) نه ميتواند بيافريند و نه ميتواند برگرداند (قدرت ندارد).پ شورى 24 و خدا باطل را محو و نابود ميكند و حق و حقيقت را تثبيت و پايدار مينمايد باراده و كلمات خود كه او بآنچه در سينه‏ها و افكار است آگاه است.پ زخرف 78 مسلم حق و حقيقت را براى شما آورديم ولى اكثر مردم از حق و اجراى آن ناراحت هستند.پ اخبار 1 امالى صدوق و معانى الاخبار. از امير مؤمنان سؤال شد. زيركتر و هوشيار ترين مردم كيست؟ فرمود آن كس كه راه خوشبختى را از راه گمراهى تشخيص دهد و بفهمد و بطرف حق و سعادت گرايش داشته باشد.پ 2- خصال .... حضرت صادق عليه السّلام فرمود از نشانه ايمان و تحقق يافتن او در انسان اينست كه حق را انتخاب نموده و ترجيح دهى گر چه بر ضرر تو باشد و باطل را محكوم بدارى گر چه بسود تو باشد و اينكه سخن تو از مقدار علم و اطاعت تجاوز نكند (آنچه نمى‏دانى نگوئى).پ 3- خصال ... عبد اللَّه بن صامت از ابى ذر غفارى رحمه اللَّه نقل كند كه پيغمبر اكرم صلّى اللَّه عليه و آله بمن سفارش فرموده كه حق را بگويم هر چند تلخ و ناگوار باشد- و دنباله اين روايت در بابهاى مواعظ و اندرزهاست (ج 77 ص 73) و در روايت ديگرى است كه رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله بابى ذر فرمود حق را بگو هر چند تلخ و ناگوار باشد.پ 4- تنبيه الخاطر ابن ابى سمال گويد شخصى از حضرت صادق عليه السّلام مسأله‏اى پرسيد حضرت حكم مسأله را بيان فرمود ولى بر خلاف ميل و خواست آن شخص بود حضرت احساس ناراحتى در طرف نمود. پس فرمود اى فلانى در برابر حق تسليم و شكيبا باش كه هيچ كس در برابر حق تسليم و شكيبا نميشود مگر اينكه خدا در عوضش آنچه كه بهتر از او است باو عطا خواهد فرمود.پ 5- نهج البلاغه فرمود مردم چيزى از امور دينى را بمنظور بدست آوردن دنيا ترك نميكنند مگر اينكه خداوند پيش آمد زيانبارتر از آن مقدار سود برده براى آنان مقرر ميدارد

 

و فرمود هر كس در برابر حق جبهه‏گيرى كند نابود مى‏شود و فرمود حق سنگين و ناگوار است ولى باطل سبك و گوارا.

 

و فرمود برترين مردم كسى است كه عمل بر طبق حق و حقيقت محبوبتر باشد در نظرش (گر چه باعث نقصان و كمبودى و ضرر او باشد از طرفدارى باطل گر چه براى او سودمند و باعث زيادى ثروت او شود و فرمود: هان اى مردم در راه پيمودن حق و هدايت و سعادت از جهت كمى تعداد طرفداران آن هيچ وحشتى بخود راه ندهيد كه توده مردم بر سر سفره‏اى جمع شده‏اند كه مدت سيرى و لذتش بسيار كم ولى گرسنگى و ناراحتى طولانى و ممتدى را دنبال دارد و حضرت سخنان خود را ادامه داد تا آنجا كه فرمود: اى مردم هر كس راه روشن حق و حقيقت را بپيمايد به سرچشمه زلال آب ميرسد و هر كه با حق مخالفت نمايد در بيابان حيرت و ضلالت سرگردان است.